Znasz tylko kilka faktów na temat wszawicy? Czas zatem dowiedzieć się czegoś więcej. Czy wszy są w stanie przenosić rozmaite choroby? A jak tak, to jak się przed tym bronić?

Generalnie wszawica to choroba pasożytnicza. Jest ona zaś wywoływana przez wesz głowową. Pewną ciekawostką jest to, że wszy towarzyszą człowiekowi od początku jego pobytu na ziemi. Jest to zatem znany temat. Niestety, dość powszechny. Szczególnie wśród dzieciaków. Nie jest jednak tak, że tylko pociechy mają takie właśnie schorzenia. Wszak dolegają one również dorosłym. Najczęściej jednak z tym zagadnieniem borykają się dzieciaki. Szczególnie że wszawica mocno atakuje w szkołach, żłobkach, czy przedszkolach. Co ciekawe, wszy w ogóle nie mają skrzydeł. Nie przedostają się zatem od jednej osoby do drugiej poprzez skakanie. Warto dodać, że te insekty żywią się wyłącznie ludzką krwią. W tym celu używają zaś aparatu gębowego typu kłująco-ssącego. Dobra informacja jest taka, że wszawica nie zagraża ludzkiemu zdrowiu, czy życiu. To jednak jednocześnie nie oznacza, że to schorzenie powinno być bagatelizowane.

Najbardziej dokuczliwym objawem jest zaś tutaj świąd. Nie daje on normalnie, swobodnie funkcjonować. Może to być również przyczyna miejscowego łysienia. Tego tematu nie wolno zatem traktować po macoszemu.

Dawniej na pewno wszy rozprzestrzeniały bardzo dużo chorób. Szczególnie w pierwszej połowie XX wieku. Chcesz dowiedzieć się o jeszcze kilku innych kwestiach na ten temat? W takim razie wejdź na artykuł ze strony internetowej https://nitolic.pl/artykuly/czy-wszy-przenosza-choroby/. Z jakimi schorzeniami trzeba się było wówczas liczyć? Między innymi chodziło o dur powrotny. Tak samo, jak o tyfusa plamistego. O czym jeszcze tutaj nie można zapominać? O takich schorzeniach, jak dżuma, gorączka okopowa, czy gorączka guzkowa. Co ważne, te patogeny, które wywoływały te choroby były przenoszone nie tylko od jednej osoby do drugiej. Co więcej, znajdowały się one również w odchodach. Można zatem rzec, że problem na tej płaszczyźnie był bardzo złożony. Dzięki szczepieniom te problemy zostały na szczęście wyeliminowane. Przynajmniej, jeśli chodzi o rozwinięte państwa. Takie, jak na przykład Polska. Niestety, nie wszędzie ten kłopot został rozwiązany. Tego typu kłopoty są cały czas obecne chociażby w krajach afrykańskich.

Pewne jest zatem jedno. Wszawica na terenie Polski nie przenosi rozmaitych, groźnych chorób. Druga strona medalu jest jednak taka, że to schorzenie nie powinno być bagatelizowane. Jakie środki ostrożności warto zatem podejmować? Jeśli Twoje dziecko chodzi do szkoły, przedszkola, czy żłobka, to warto mu zawiązywać włosy. Poza tym naucz pociechę, aby ta nie pożyczała komuś (oraz od kogoś) takich rzeczy, jak gumki do włosów, czapki, szaliki, rękawiczki itd. O czym jeszcze nie można zapominać? Pociechy powinny być regularnie sprawdzane. Pod kątem tego, co mają w swoich włosach. To zadanie dla rodziców. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem są preparaty odstraszające wszy. Chodzi tutaj na przykład o Pipi Nitolic prevent plus. A jak jest za późno na działania prewencyjne, to sporo osób używa Pipi Nitolic spray. Aby poradzić sobie z wszawicą szybko i sprawnie.