Czy na pewno wszyscy wiemy kim dokładnie jest notariusz i jakie sprawy są załatwiane w biurach i kancelariach notarialnych? Badania, które przeprowadzono na reprezentatywnej próbie Polaków wykazały, że nie zawsze jest to dla nas takie oczywiste. Naturalnie problemy z informacjami na temat notariuszy mają ludzie młodzi, ponieważ nie mieli jeszcze wiele styczności z tego typu urzędnikami. Jednak również spora grupa starszych nie do końca zdaje sobie sprawę w jakich sytuacjach konieczne jest zgłoszenie się do kancelarii notarialnej. Postanowiliśmy rozwikłać te wątpliwości i sprawdzić co tak naprawdę robią notariusze.

Zacznijmy od tego, że dziś prawie w każdym mieście znajduje się kancelaria notarialna. Katowice, jako miasto duże, posiada takich kancelarii nawet kilkadziesiąt. Oprócz tego mamy lokalne biura, gdzie zazwyczaj urzęduje tylko jeden notariusz. Można powiedzieć, że wybierając się załatwić jakąś notarialną sprawę, możemy wybrać jeden z ponad stu adresów na każde miasto. To akurat dobrze świadczy o naszym kraju, ponieważ daje ludziom łatwość dotarcia do urzędnika państwowego, jakim niewątpliwie jest każdy notariusz. Notariusz mianowani są przez ministra sprawiedliwości i muszą przejść skomplikowane szkolenia, posiadać odpowiednie wykształcenie oraz odpowiednią wiedzę prawniczą. Na pewno nie każdy może zostać notariuszem, by wykonywać ten zawód trzeba przede wszystkim być człowiekiem maksymalnie godnym zaufania. To bardzo ważne nie tylko by w ogóle otrzymać prawo wykonywania zawodu, ale przede wszystkim by klienci mogli czuć się bezpiecznie powierzając urzędnikowi swoje sprawy.

Notariusz w ramach swoich obowiązków sporządza różnego rodzaju umowy, zwane aktami notarialnymi. Zazwyczaj są to akty poświadczenia dziedziczenia w przypadku spraw spadkowych, akty kupna i sprzedaży domów, mieszkań i innych nieruchomości, poświadczenia prawdziwości dokumentów. Jednak to nie wszystko. Czasami gdy ktoś potrzebuje wykonać jakąś czynność w imieniu innej osoby, która z różnych względów nie może stawić się osobiście, to może to zrobić posiadając poświadczenie podpisane przez notariusza. To pobieżny przegląd czynności, jakie przeprowadza kancelaria notarialna Katowice nie utrudniają nam zadania, dając możliwość wyboru różnego rodzaju notariuszy i biur notarialnych, dzięki czemu nie musimy daleko dojeżdżać, czy czekać bardzo długo na wolny termin. Możemy też wybrać takie miejsce, gdzie będziemy czuć się najbezpieczniej, a także takie gdzie zostanie nam zaoferowana nieco niższa cena za wykonane czynności.

 

 

Podobne artykuły znajdziesz także na: http://www.pzmlyn.com.pl/najlepszy-notariusz-w-miescie-katowice/