Większość klientów, udając się na zakupy ma w głowie ułożoną wstępną listę potrzebnych rzeczy. Jednak, gdy trafi się promocja wielu z nich skorzysta z niej bez zastanowienia. Czy wyprzedaże zawsze są dobre?

Promocje, obniżki cen, wyprzedaże atakują nas z każdej strony, a my korzystamy z nich i jesteśmy przekonani, że to opłacalne, jednak nie zawsze tak jest. W przypadku promocji w marketach bywa różnie. Czasami cena standardowa różni się nieznacznie od ceny promocyjnej, lecz zachęcony konsument korzysta z oferty, nie zwracając uwagi na szczegóły. Dużą popularnością w wielkich sieciach handlowych cieszą się również promocje typu „kup 3 zapłać za 2”, gdzie skłania się konsumenta do zakupu większej ilości towaru, którego on niekoniecznie potrzebuje. Kolejnym chwytem marketingowym jest zawyżanie ceny standardowej, tak aby cena promocyjna wydawała się superceną.

Niestety duża ilość klientów nieświadomie daje się wciągnąć w gierki prowadzone przez handlowców. Co zrobić, aby nie dać się oszukać?

Należy zacząć od tego, że nie wszystkie promocje są złe, ponieważ czasami można znaleźć naprawdę świetną ofertę. Jednak w większości przypadków warto pozostawać czujnym. Przede wszystkim, jeśli widzimy produkty w promocyjnej cenie, zwróćmy uwagę na cenę sprzed obniżki oraz na cenę towaru w przeliczeniu na jeden kilogram. Warto też zastanowić się, czy dany produkt jest nam rzeczywiście potrzebny. Podobnie jest przy promocjach typu „kup 3 zapłać za 2”. W tym wypadku można policzyć ile tak naprawdę zapłacimy za daną rzecz i czy rzeczywiście jest to opłacalne. Jeśli stwierdzimy, że promocja jest korzystna, a towar nam się w najbliższym czasie przyda lub ma długi termin ważności, to warto dokonać zakupu. Należy również zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia produktu znajdującego się na wyprzedaży, ponieważ często są one krótkie. Jeśli śledzimy oferty w gazetkach promocyjnych również musimy być czujni, a gdy kupujemy ciągle te same produkty, kontrolować ich cenę, aby nie dać się nabrać na fałszywe promocje.

Bardzo ważne jest, aby podczas zakupów trzymać się listy potrzebnych produktów, a w przypadku natrafienia na wyprzedaże zastanowić się dwa razy zanim zakupimy dany towar. Musimy być pewni, że prędzej czy później się nam przyda, a jego data ważności jest odpowiednio długa.

  • bawariamotors.pl/bmw/nowe-samochody/bmw-serii-7-limuzyna/