Nie wszyscy mają świadomość, że okna dachowe są najprostszym sposobem na oświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu użytkowym. Użytkownik jeszcze przed rozpoczęciem remontu powinien podjąć decyzję jakie okna połaciowe wybrać, a także gdzie dokładnie zostaną one umieszczone. Warto zatem wiedzieć czym powinno się sugerować przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
Dobór i rozmieszczenie okien dachowych
Odpowiedni dobór i rozmieszczenie okien dachowych nie należy do łatwych zadań. Należy bowiem przy podjęciu ostatecznej decyzji pogodzić kilka interesów, czyli widok, bezpieczeństwo użytkowania, nasłonecznienie oraz wygodę obsługi. Warto wiedzieć, że okno dachowe zapewni świetny widok, gdy zostanie usytuowane na takiej wysokości, że będzie możliwość wygodnego patrzenia nie tylko z pozycji stojącej, ale również siedzącej.
Trzeba mieć bowiem świadomość, że w przypadku umieszczenia okna zbyt wysoko względem podłogi, widoczne będą tylko czubki drzew i niebo.
Z kolei w przypadku usytuowania zbyt nisko konieczne będzie odchylanie się. Rekomendowana wysokość wynosi 120 cm od podłogi. Górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 2 metrów. Oczywiście w niektórych przypadkach spełnienie tych warunków będzie wiązało się z zakupem większego okna.
Gdy dach będzie miał niewielki kąt nachylenia, a standardowe okno o wymiarach 78 x 118 cm będzie zamontowane na właściwej wysokości nad podłogą, może dojść do sytuacji, ze jego górna krawędź będzie wypadała poniżej linii wzroku osoby stojącej. Nie jest to oczywiście przyjemne i wygodne, dlatego w takich przypadkach rekomenduje się zakup dłuższego okna (np. 1,4 m) lub zdecydowanie się na pionowy zestaw dwóch okien. Najlepsze nasłonecznienie zostanie osiągnięte w przypadku umieszczenia po dwa okna w zupełnie przeciwległych połaciach dachu.
Obsługa okien połaciowych
Obsługując okna połaciowe należy korzystać z klamki albo specjalnego uchwytu, który jest przymocowany do skrzydła. Użytkownik może oczywiście zamontować według uznania klamkę na górnej albo na dolnej części skrzydła. Osoby, które mają zamiar nisko umieścić okno powinny zlokalizować klamkę wyżej. Z koeli w przypadku chęci umiejscowienia okna wysoko, klamkę należy zainstalować niżej. Nie powinno być żadnych problemów z ręcznym otwieraniem, gdy okno będzie na zwykłej wysokości.
Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy okno zostanie umieszczone zdecydowanie ponad poziomem podłogi, użytkownik nie będzie wstanie do niego dosięgnąć. W takich przypadkach konieczne będzie wykorzystanie specjalnego drążka lub zainstalowanie napędu, który będzie wstanie poruszać skrzydłem.
Należy również mieć świadomość, że wspomniany napęd będzie koniecznością w miejscach, w których dostęp do okien będzie bardzo trudny. Przykładem mogą być okna umieszczone nad klatką schodową. Z kolei zdecydowanie najbardziej wygodne do mycia będą okna obrotowe oraz uchylno – obrotowe. Gwarantują bowiem bardzo łatwy dostęp do szyb z obu stron skrzydła, nie można natomiast tego samego powiedzieć o oknach przesuwnych i uchylno – wysokoosiowych.
Polecamy serwisy: