Pomoc psychiatryczna może być człowiekowi potrzebna w różnych sytuacjach. Trudności w radzeniu sobie z codziennym życiem, przedłużający się okres obniżonego nastroju, brak kontroli nad emocjami, lęki, uzależnienia – to tylko niektóre z dolegliwości, które w większości przypadków są trudne do samodzielnego pokonania. Zdając sobie sprawę z występującego problemu, warto poszukać fachowej pomocy. W tym celu można udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje pacjenta do specjalisty, bądź też od razu wybrać się do prywatnego gabinetu psychiatrycznego.

Dobry psychiatra – oferta
Oferta poszczególnych gabinetów psychiatrycznych jest dość mocno zróżnicowana. Niektórzy specjaliści świadczą usługi dotyczące pełnej gamy zaburzeń i chorób, inni skupiają się na wybranej grupie problemów. Istnieją gabinety przyjmujące pacjentów z dowolnymi dolegliwościami z zakresu zdrowia psychicznego, ale i te ukierunkowane na pomoc ludziom uzależnionym, bez względu na ich nałóg, czy też mocniej wyspecjalizowane, świadczące usługi wyłącznie dla alkoholików czy narkomanów. Jednocześnie, funkcjonują również gabinety, które zajmują się głównie poważniejszymi chorobami i zaburzeniami, jak ciężkie nerwice i depresje, schizofrenia, parafrenia, psychozy, paranoje. Każdy z takich gabinetów ma swoje zalety, a najważniejsze jest, by były one prowadzone przez kompetentnych psychiatrów, mogących potwierdzić swoje wykształcenie i przygotowanie do wykonywanego zawodu.

Jak znaleźć dobrego psychiatrę?
Otrzymując skierowanie do psychiatry od lekarza ogólnego, można zapytać go, czy poleca konkretny gabinet. Niemniej, warto też samodzielnie sprawdzić, jak oceniany jest dany specjalista. Bez względu na to, czy wybiera się gabinet z polecenia, czy dzięki samodzielnym poszukiwaniom, przed wizytą najlepiej jest dotrzeć do opinii wystawionych mu przez wcześniejszych pacjentów. Strony z opiniami o lekarzach są bez problemu dostępne w sieci. Poza tym dobrze jest zapoznać się ze szczegółową ofertą danego gabinetu. Pozwoli to upewnić się, że konkretny lekarz specjalizuje się właśnie w tym problemie, który dotyczy danej osoby. Dla komfortu psychicznego można też zorientować się, jak wyglądają spotkania z psychiatrą. Takie informacje znajdują się na stronach o tematyce psychiatrycznej, ale często pojawiają się też na witrynach www specjalistów, takich jak http://psychiatra-gabinet.pl, gdzie można dowiedzieć się, jaki jest zakres działania gabinetu, a na dołączonym do strony blogu, dodatkowo można znaleźć garść przydatnych informacji na tematy psychiatryczne.