Dzisiejszy wpis poświęcimy podnośnikom elektrycznym. Sprawdzimy do czego się je wykorzystuje, jak są wykonane i jakie prace można dzięki nim bezpiecznie wykonywać. Jak wiemy konserwacja sieci energetycznej musi być wykonywana przez niemal cały czas, tak więc bez urządzeń tego typu byłoby bardzo ciężko utrzymać sieć w pełnej sprawności. Teoretycznie można by wykorzystać do tego zadania zwyczajne podnośniki lub tak zwane zwyżki, jednak to nie rozwiązuje problemu. Kłopot pojawia się w momencie, gdy pracownik musi wejść w kontakt z linią pod napięciem. Tutaj pojawia się groźba porażenia prądem, jednak to można wyeliminować stosując właśnie wspomniane podnośniki elektryczne. Najczęściej montowane są one na specjalnych samochodach i samo ich działanie przypomina to, jakie stosuje się przy zwyczajnych podnośnikach koszowych. Pracownicy wchodzą do środka kosza na dole, następnie specjalne ramie zamocowane na pojeździe unosi ich wraz z koszem w górę. W ten sposób mogą dotrzeć do uszkodzonego fragmentu napowietrznej sieci elektrycznej i dokonać niezbędnych napraw.

Najważniejszą kwestią wydaje się odizolowanie pracowników od ziemi. Dzięki temu możliwa staje się nawet praca na liniach, na których nie jest wyłączane napięcie. Sprawia to, że odbiorcy nie muszą niepokoić się brakiem prądu w domach i mieszkaniach, a prace na liniach energetycznych wciąż mogą być wykonane bez żadnych przeszkód i komplikacji. Nie da się ukryć, że wykorzystywane tutaj podnośniki elektryczne pełnią ogromnie ważną rolę. Dlatego też są bardzo chętnie eksploatowane przez firmy, które odpowiedzialne są za utrzymanie sieci w dobrym stanie. Izolacja elektryczna kosza oraz ramienia podnośnika sprawia, że możliwa jest nawet praca na liniach wysokiego napięcia, gdzie dochodzi ono do wartości rzędu setek tysięcy woltów. Nie ma najmniejszego zagrożenia porażeniem, ponieważ prąd nie może popłynąć do ziemi, poprzez materiał koszta i ramienia, który jest izolatorem elektrycznym. W ten sposób już od lat są w Polsce wykonywane naprawy sieci energetycznych.

Podnośnikami elektrycznymi nazywa się jednak nie tylko urządzenia, które służą do naprawy linii energetycznych. Nazwa ta odnosić się może także do podnośników, które wykorzystywane są w magazynach czy sklepach. Tutaj jednak ich rola jest zupełnie inna. Są to po prostu podnośniki, które napędzane są za pomocą silnika elektrycznego prądu przemiennego. Wystarczy taki podnośnik podłączyć do gniazdka 230 V lub do gniazda 400 V (tak zwanej „siły”) i już możemy dostać się na przykład na górne półki w magazynie czy sklepie. Tak czy inaczej, podnośniki elektryczne są bardzo potrzebne dziś w codziennym życiu. Bez nich zarówno praca w magazynach byłaby utrudniona, jak i naprawa linii energetycznych, w przypadku podnośników izolacyjnych, montowanych na samochodach. Dzięki rozwojowi nowej technologii urządzenia takie są tanie, nie trzeba się martwić o ich drogie utrzymanie, ponieważ są na ogół bezawaryjne, a praca z nimi jest prosta i nie wymaga specjalistycznych i drogich szkoleń.

Poznaj również:


http://jlg.pl/firma

  • wynajem długoterminowy ford