Każda osoba, która wykonuje zawód wymagający zdolności manualnej, z pewnością nieraz zetknęła się z frezarką. Jest to elektronarzędzie warsztatowe, które pomocą jest dla wielu fachowców. Z tego pomocą możemy wykonać nacięcia oraz rowki na materiałach różnego typu, metalowych, drewnianych czy nawet kamiennych.
Historia frezarki sięga początków dziewiętnastego wieku, kiedy to urządzenie zaczęło być powszechnie używane w warsztatach różnego rodzaju. Wówczas do urządzenia napędzanego na pedał przymocowywane było jedno wrzeciono o nieregularnych kształtach, które pozwalało na łatwe i szybkie frezowanie sklejki, drewna czy żelaza. Jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku urządzenie to zostało zaopatrzone w mechanizm elektryczny, dzięki czemu obecnie możliwe jest także frezowanie powierzchni asfaltowych. Bowiem moc silnika, w zależności od typu urządzenia, może być bardzo duża, co znacznie ułatwia pracę rzemieślnikom.
Współczesne frezarki są w pełni zmechanizowane i elektryczne, często zaopatrzone są w więcej niż jedno wrzeciono. Owa część tnąca jest bardzo ostra, można ją wymieniać w razie stępienia. Frezowanie sklejki czy też innych materiałów, może odbywać się na dwa sposoby. W przypadku pierwszego, przeciwbieżnego, krawędź wrzeciona posuwana jest w odwrotnym kierunku do przesuwanego materiału. W przypadku tego frezowania, brzeg porusza się tuż przy powierzchni poddawanej obróbce, przez co systematycznie wrzeciono jest coraz mocniej do niej przytwierdzane. Sposób ten jest mniej dokładny, wrzeciono pozostawia widoczne ślady miejsc, w których nie było wystarczająco dociśnięte. Jednak dzięki temu, że nie mamy w tym przypadku do czynienia z wibracją, jest to częściej stosowana metoda.
Kolejnym sposobem na frezowanie sklejki jest działanie współbieżne. W jego przypadku, frez przesuwa się w tym samym kierunku, co cięty materiał. Dzięki temu cięcie jest szybsze oraz skuteczniejsze, nie pozostają po nim niepożądane ślady. Wszelkie pochodzące z frezowania odpadki wyrzucane są z tyłu maszyny, dzięki czemu łatwiej jest je uprzątnąć. W tym przypadku frez nie tępi się tak bardzo, jednak występują duże wibracje, dlatego można go stosować jedynie na sztywnych maszynach o trwałej konstrukcji.
Dzięki rozwojowi techniki, ludzie w prosty sposób mogą obrabiać różnego typu materiały. Frezarka, której historia sięga XIX wieku, jest jednym z popularniejszych narzędzi w każdym warsztacie. Umożliwia ona skrajanie sklejki, drewna metalu czy nawet asfaltu. W obecnych czasach, jest to urządzenie napędzane elektrycznie.
Frezowanie CNC pod adresem : http://www.frezowanie-cnc.com.pl/zakres-uslug/frezowanie-cnc.html